top of page
poporodní dula

POPORODNÍ DULA

Společnice a pomocnice na vaší cestě šestinedělím.

Pomoc, péče a podpora žen na počátku jejich mateřství. 

​Poporodní dula je ženě k dispozici podle jejich potřeb, vyslechne ji, prakticky pomůže, dělá ženě společnost a podporu. 

poporodní dula

Co mohu jako poporodní dula pro vás udělat?

Budu se snažit vám pomoci a usnadnit první společné chvíle. Z části plánujeme mou péči před porodem, kde se pomocí plánu šestinedělí pokusíme vytipovat oblasti ve kterých mě budete potřebovat. Další část se následně vyvíjí po porodu dle aktuální situace a potřeb rodiny. 

Jsem k dispozici osobně či po telefonu.

Nabízím:

 • praktickou pomoc v domácnosti (příprava/zajištění pokrmů, pomoc se staršími dětmi, provozní úklid, nákup, venčení...)

 • poradenství péče o dítě (kojení/krmení, manipulace, hygiena, spánek, péče o pupíček, přebalování/bezplenkování, nošení...

 • pomoc se zajištění základních potřeb žen

 • pomoc s praktickou organizací prostoru a přizpůsobením životu s miminkem

 • péče o psychiku ženy

 • poradenství v péči o tělo ženy po porodu (očistky, jizvy, zranění, CS...)

 • masáže, rebozo, napářka,

 • bylinná péče (šicí bylinky, bylinné koule, koupele, obklady...)

 • uzavírací rituály

 • pomoc s nastavením pohybového režimu po porodu, sekci, cvičení po porodu

POPORODNÍ PLÁN / PLÁN ŠESTINEDĚLÍ

Proč si ještě před porodem dělat plán na šestinedělí? 

Protože porodem to teprve začíná! Většina příprav končí porodem a rodiče následně zjišťují, že mít nějaký plán po návratu z porodnice není úplně marné. Zvláště pokud se řeší nějaké starosti či nás jen zaskočí změny a náročnost prvních týdnů po porodu.  

Zaměříme na zmapování vaší domácnosti, na vaše očekávání v různých oblastech, poskytnu vám reálné informace z mé praxe, které vám pomohou plánovat a přemýšlet o věcech dokud je na to dostatek času a klidu. Zmapujeme vaše okolí, vaše zdroje, možnosti pomoci a podpory. 

Vše vám pomohu přehledně zpracovat, tak, abyste v případě potřeby měli po ruce (nejlépe na lednici :-) praktický a přehledný nástroj pomoci. 

Nabízím své služby ženám po ztrátě miminka. 

Podpořím při laskavém a bezpečném zastavení laktace. 

Opečuji vaše tělo. I přes ztrátu prožíváte šestinedělí. 

Pomohu případně nasměrovat na organizace pomáhající ženám po perinatální ztrátě. 

Provedu vás rituálem rozloučení s miminkem. 

LAKTAČNÍ PORADENSTVÍ​

Kojení je nejjednodušší způsob péče o dítě. Pomohu vám najít cestu ke spokojenému kojení. Podpořím vaši důvěru v sebe, své dítě a své mateřské schopnosti. 

Podpora kojení, řešení obtíží s kojením, podpora dlouhodobého kojení, adoptivní kojení, kojení předčasně narozených dětí či dětí se specifickými potřebami. 

kojení
laktační poradkyne

Předporodní příprava na kojení

Zjistíte, proč je důležitý správný začátek kojení, jaký vliv na kojení má porod a první  hodiny a dny strávené společně. Probereme vše, co je dobré vědět před porodem.  

Podpora kojení ​

Podpořím vás v kojení, zodpovím vaše otázky, zkontrolujeme přisátí miminka, naučím vás, jak poznáte, že miminko skutečně pije mléko, ne jen saje. Vysvětlím výhody kontaktu kůže na kůži a mnohé další, dle potřeby.

Řešení problémů s kojením

Bolestivé kojení, málo/mnoho mléka, neefektivní kojení, spavé miminko, nedostatečné přibírání na váze, časté kojení, odmítání kojení, kojení předčasně narozených dětí, kojení dvojčat, adoptivní kojení, to vše jsou situace, se kterými vám pomohu.

Jak konzultace probíhá: 

​První konzultaci provádím většinou u vás doma. Zpravidla  se jedná o konzultace v prvních dnech po porodu, krátce po příjezdu domů, kdy si maminka a miminko na sebe zvykají nebo v době kdy se vyskytnou obtíže s kojením. Je tedy důležité, abyste se cítily bezpečně a pohodlně. Toho nejlépe docílíme právě v domácím prostředí.

V ideálním případě by konzultace měla probíhat již v porodnici, po porodu, aby bylo kojení krásným zážitkem ihned od počátku a předešlo se všem možným neduhům spojeným se špatným začátkem kojení.

Příprava na kojení by měla proběhnout již v těhotenství, kdy je ještě čas si dopředu prostudovat potřebné informace a zjistit si vše, co vás zajímá. V takovém případě je velmi pravděpodobné, že se kojení rozběhne bez problémů a obav. Budete na něj připravená a po příchodu miminka na svět budete vědět, co a jak dělat a na koho se v případě nesnází obrátit.

Předem je vždy velmi složité stanovit počet návštěv. Každý případ je jedinečný. Nejdříve musím vidět kojení a získat při rozhovoru s maminkou dostatek informací, poté mohu teprve dělat nějaký závěr a plán péče.

Péči plánuji vždy s maminkou, na základě jejích individuálních potřeb.

​​

nošení dětí

ZDRAVÉ NOŠENÍ DĚTÍ

Nošení dětí patří k péči o děti již odpradávna. Pomohu vám odstranit strach, který často brání využití této skvělé činnosti.

Nošení dětí je totiž mnohem více než jen skvělý pomocník.​

 

 • Seznámím vás s prvky zdravého nošení dětí.

 • Vysvětlím jednotlivé způsoby nošení v šátku či nosítku.

 • Probereme bezpečnost nošení. 

 • Prakticky s vámi nacvičím manipulaci s děťátkem a základní úvazy.

 • Pomohu vám zorientovat se v nabídce šátků a nosítek.

 

Nabízím k zapůjčení šátek či nosítko.

nošení
bottom of page