Vyhledat

Trápí vás zlatá žíla?

Aktualizace: 20. led 2019

Hemoroidy studu zbavené. #hemoroidy

Jak souvisí hemoroidy s kojením? Velmi!


Během laktačního poradenství i tento problém často přijde k řešení. Jedná se o věc, která také může ovlivňovat kvalitu kojení. Pokud, si mamka nemůže pohodlně posadit, má to velký vliv na její celkovou pohodu. Když si přičteme únavu, možná poporodní zranění, stres z nových věcí, které přišli společně s miminkem, může přítomnost hemoroidů být velmi nepříjemná a omezující. Je velmi důležité, aby se maminka cítila pohodlně a neprožívala bolest.


Ten kdo se již s tímto žilním nešvarem setkal, mi jistě potvrdí, že to není nic příjemného. Bohužel velké procento maminek se s hemeroidy po porodu setká. Často to neřeší, ať z nedostatku času, studu, nebo se to prostě „neřeší“ a ono to přejde. Někdy tomu tak může být, ale to neznamená, že celý průběh nemůže být příjemnější a méně obtěžující. A rozhodně nedoporučuji hemoroidy podceňovat.


Sama jsem si s těmito „kamarádíčky“, jak jim říkám, užila své. A zvláště při kojení, kdy má být maminka s děťátkem v klidu a pohodlí, se s nimi nedá dost dobře domluvit na spolupráci. Při jejich výhřezu mohou velmi bolestivě ovlivňovat život. Pak jsou takové běžné denní činnosti, jako je chůze, sezení, vylučování, velmi nepříjemné a vysilující.


Maminky, nebojte se, neotálejte a řešte případné obtíže v čas.

Krátce si představíme naše malé trapitele.

Jedná se o rozšířené žíly v řitním kanálu. Pokud jsou ukryty uvnitř těla, nemusíte o nich ani vědět. Problémy většinou přicházejí až s jejich vyhřeznutím z konečníku ven.


Proč vznikají?

U těhotných a rodiček, stojí za vznikem zejména zvýšení nitrobřišního tlaku. Děloha tlačí na tlusté střevo a cévy, tím se zvyšuje tlak v dutině břišní a zároveň se v těle ženy povolují vazy i svaly a postupně povolují také stěny žil. V těhotenství se mohou přidat křečové žíly nohou. Vše se ještě zhorší tlakem při porodu. A hemoroidy jsou někdy také bohužel na světě.


Jak se projevují?

Vnitřní hemoroidy: Nepříjemným tlakem v oblasti konečníku a po použití toaletního papíru na něm objevíte čerstvou krev.

Vyhřezlé hemoroidy: Jsou bouličky půlkulatého tvaru, které jsou vyklenuté a vyčuhují z řitního otvoru. Většinou svědí, bolí, mohou krvácet a způsobují nepříjemný pocit během vylučování stolice.


Co můžeme udělat jako prevenci nejen v těhotenství?

Vzniku hemoroidů se přímo nedá zabránit. Ale odstraněním rizikových faktorů ze svého života můžeme riziko vzniku značně snížit. Je určité dobré nasadit zdravou stravu bohatou na vlákninu, hlídat si pitný režim a celkovou životosprávu.


Dále je dobré:

· Neprodlužovat dobu strávenou sezením na toaletě.

· Nezdržovat se v případě nutkání na stolici.

· Dlouhou dobu nesedět, nestát.

· Pohybová aktivita (procházky, cvičení, plavání…)

· Po každém použití WC se omýt vodou.

· Nepoužívat parfemované a hrubé toaletní papíry.

· Střídání teplé a studené sprchy.


Co teď s nimi?

Pozitivní je, že co se žen po porodu týká, mají velkou naději, že s návratem těla do normálu se i hemoroidy upraví. Určitě je na místě vyhledat lékaře a nechat se vyšetřit a vyloučit, že se nejedná o závažnější onemocnění.

Upravte životosprávu. Pečujte o sebe, vím, že zvláště v raném období mateřství je to náročné, ale o to více potřebné. Pokud se budete něčím trápit, bude to mít přímý vliv i na vaše okolí. Pokud se vás bude obtěžovat sezení, sníží to i kvalitu kojení.


Mezi další opatření patří:

· Dodržování důsledné hygieny

· Prodyšné spodní prádlo

· Chladné obklady na konečník

· Sedací koupele

· Lokální podpůrná léčba: gely, masti, čípky


Z přírodních prostředků je asi nejznámější a nejověřenější dubová kůra. Můžete si dopřát sedací koupel v odvaru z dubové kůry, obklady. Používat gel z dubové kůry lokálně, příjemně oblast zklidní a léčí. Dalším přírodním pomocníkem je měsíček lékařský,heřmánek taktéž můžete přidat do koupele nebo použít ve formě mazání.


Recept na koupel z dubové kůry:

1 polévkovou lžíci dubové kůry vaříme 10 minut v 1 litru vody, poté necháme 15 minut luhovat scedíme. Odvar používáme několikrát denně ke koupelím a omývání.


Existuje i řada různých mastí a krémů na tyto obtíže. Za mě doporučuji přírodní preparáty. Mám pozitivní zkušenost s gelem Homostop gel a krémem Ruticel. Dejte si pozor, aby Vámi zvolené přípravky byli vhodné pro těhotné či kojící ženy.


Pokud se, obtíže nezlepšují, dochází k opakování obtíží, případně se připojí infekce, je na místě vyhledat odborníka, který zkontroluje stav hemoroidů a doporučí další postup. Při krvácení, větších či vleklejších obtížích doporučuji návštěvu odborníka ne


Milé ženy, nestyďte se případné obtíže s hemoroidy řešit. Neodkládejte řešení až na pak. Pečujte o sebe s láskou s jakou pečujete o své blízké.