top of page
Vyhledat

Proč nepodcenit začátek kojení?

Aktualizováno: 16. 10. 2021

Jaký vliv má porod a rané poporodní období na kojení
To jaké bude kojení se začíná utvářet již v těhotenství, naprosto zásadní vliv má průběh porodu a raného poporodního období. Kdy se maminka a dítě či děti v případě vícerčat, poprvé setkávají a za ideálních podmínek se startují a nastavují všechny potřebné instinkty a reflexy potřebné nejen ke kojení.


Jak by ideálním případě měl vypadat takový správný začátek kojení?


Kojení toho moc pro začátek nepotřebuje, ale to co začátku v dnešní době chybí je hlavně klid a dostatek času, aby mohly proběhnou všechny potřebné procesy, které zahájí nejen kojení ale startují celý nový vztah a lásku mezi matkou a jejím dítětem.


Pro správný začátek je především podstatné, aby byla žena s dítětem. Byli ponechání po porodu v klidu a intimním prostředí, kde se budou moci v kontaktu kůže na kůže odehrávat první společné chvíle. Odpočinek po porodu, seznamování, samopřisátí, první kojení.


Proč je vůbec potřeba řešit věci jako je správný začátek kojení? Když kojení je přirozená schopnost ženy? Důkladná odpověď by vydala asi na několik desítek stran. Ale pokusím se Vám tuto otázku zodpovědět na následujících řádcích.


Začátek kojení se váže na průběh porodu a od toho se odvíjejícího prožívání následného poporodního období. Již porod má zásadní vliv na kojení. To jak maminka prožije porod, má přímý vliv na to v jakém bude naladění vůči svému děťátku, jakou během porodu nabude sebedůvěru ve své schopnosti.


Velmi mě mrzí když slyším mluvit ženy o porodu a začátku kojení jako o děsném zážitku, či něčem co se musí nějak přestát a pak už to bude dobré. A nebo hodnocení no bylo to celkem dobré, ale tím je myšleno, nic hrozného se nestalo a ty drobnosti jsem nějak přežila. Je nejvyšší čas s tím něco dělat, jak je vidět trend porodu se mění, opět se trochu navrací do "rukou" žen a obnovuje se víra v ženské schopnosti.


Co udělat hned, aby nebylo třeba čekat na potom a potýkat s s případnými nesnázemi?


1. Už před porodem se zajímejte o kojení, ale nejen o něj. Dnes se ženy často připravují na porod, průběh těhotenství, ale porodem jaksi skončí s tím, že pak už to nějak půjde samo. Ale tak to bohužel často není. Větu "Myslela jsem, že to půjde samo." od mých klientek slýchám opravdu velmi často.

2. Poohlédněte se po laktační poradkyni ve Vašem okolí. Je dobré mít kontakt připravený, kdyby bylo třeba.

3. Nenechte si "ukrást" porod, čim hladší a bezproblémovější porod budete mít, tím méně se vyčerpáte jak fyzicky, tak psychicky a zbude Vám více sil pro děťátko a první společné chvíle.

4. Nenechte se oddělovat od děťátka. Dnes se dá drtivá většina procesů v porodnicích uzpůsobit, tak abyste nemuseli být odděleni.

5. Kojení se nejlépe naučíte kojením. Je to nová dovednost, kterou se společně učíte a poznáváte. Nebojte se kojit, kojte miminko dle jeho potřeb, bez intervalu a omezené doby na prsu. Pokud je mimiko na prsu správně přisáté, může tam strávit času kolik chce a prsu nijak neublíží!

6. Využívejte kontakt kůže na kůži na maximum, nejen na porodním sále. Tento kontakt je přirozený, bezpečný a velmi pomáhá k celému procesu adaptace a spouštění přirozených dějů jak u matky tak u děťátka.

7. Dejte na své pocity, instinkty. Nenechte se manipulovat skrze strach. Pokud Vám tlačí někdo nějak, kde se vám nelíbí, nedejte se.

8. Pokud se vyskytnou nějaké nesnáze, neotálejte s kontaktováním odborné pomoci.

9. Přijměte dítě jako vaší novou součást, neklaďte na sebe velké nároky. Nechtějte být super matka. Užívejte si.

10. Věřte si! Jste tou nejlepší maminkou svého děťátka.


Z kojení by se nemuselo dělat nic zvláštního, kdyby prostředí a podmínky kde se má odehrávat byli přívětivé a společnost více respektující.


Nemocnice Písek


bottom of page